Na stránkách Visit Krkonoše naleznete památky a pamětihodnosti, kulturní akce a tipy na výlet, nebo možnosti ubytování v Krkonoších., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Krkonoše  jsou nejvyšší i nejnavštěvovanější pohoří České republiky., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Krkonoše byly v roce 1963 vyhlášeny národním parkem a od roku 1992 jsou chráněny jako biosférická rezervace UNESCO., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Turistický informační portál Visit Krkonoše Vám příjemnou a jednoduchou formou nabízí široké možnosti ubytování v Krkonoších., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.V nabídce Krkonoše ubytování naleznete hotely v Krkonoších a komfortně vybavené útulné penziony ve všech střediscích Krkonoš., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Rubrika Kalendář akcí Krkonoše  Vám nabízí nejen kulturní akce v Krkonoších., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Akce v Krkonoších jsou přehledně zobrazovány podle typu či data akce., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.
zataženo
PÁ 18.12.
2/3°
zataženo
SO 19.12.
2/3°
oblačno
NE 20.12.
1/3°

Města, městečka a obce v Krkonoších

Mezi nejvýznamnější obce Krkonoš patří Harrachov, Janské Lázně, Jilemnice, Špindlerův Mlýn, Vrchlabí, Pec pod Sněžkou či Rokytnice nad Jizerou. V tomto seznamu měst, městeček a obcí Krkonoš naleznete i mnoho dalších neméně významných obcí Krkonoš. Obce jsou řazeny abecedně.

Benecko

Obec na Jilemnicku, rozložená na západních svazích vrchu Žalý. Místo bylo osídleno pravděpodobně počátkem 14. století, písemně je poprvé uváděno až roku 1628. K rozvoji obce došlo počátkem 19. století v souvislosti s rozvojem turistického ruchu. K pamětihodnostem patří zřícenina hradu v Horních Štěpanicích a kamenná rozhledna na vrchu Žalý. Zdejší skiareál se vyznačuje převážně nenáročnými terény vhodnými pro rodiny s dětmi. Na ně tu čeká sedačková lanovka, deset vleků a dva skiparky.

Černý Důl

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1556 jako o hornickém městečku. Probíhá zde těžba vápence. Severozápadně od Černého Dolu se nachází skiareál spadající do Skiresortu Černá hora. Je vybaven dvěma sedačkovými lanovkami a několika vleky, celková délka sjezdovek je 4,5 km.

Dolní Branná

Obec cca 4 km jižně od Vrchlabí. Vznikla zřejmě v polovině 13. století, poprvé je písemně uváděná roku 1352. Nejstarší stavbou v Dolní Branné je kaplička sv. Josefa z konce 13. století.

Dolní Dvůr

Rekreační středisko na soutoku Zlatého, Kotelského a Klínového potoka, z nichž zde vzniká Malé Labe. Dolní Dvůr je považován za výchozí místo hřebenových túr. Na začátku 17. století byla obec hornickým střediskem, v letech 1803 až 1806 byl vystavěn barokní kostel sv. Josefa. Roku 1995 byla v jeho věži nainstalována zvonkohra.

Harrachov

Ves, založená v polovině 17. století, se původně nazývala Dörfl. Na začátku 18. století byla po svých vlastnících přejmenována na Harrachov. Proslula výrobou broušeného, rytého a malovaného skla. Unikátní výrobky zdejších skláren jsou dodnes k vidění v Muzeu skla (viz krkonošská muzea).

Významné sportovně rekreační centrum a letovisko západních Krkonoš. Leží v údolí říčky Mumlavy při hranici s Polskem. Je známo především díky skokanskému areálu na svazích Čertovy hory (1 022 m n. m.), jenž je pravidelným dějištěm závodů Světového poháru a dvakrát se zde konalo MS v letech na lyžích.

Horní Branná

Obec nedaleko Jilemnice. Od roku 1582 zde stojí renesanční zámek, v němž se po bitvě na Bílé hoře ukrýval Jan Ámos Komenský. Horní Branná byla údajně i posledním místem jeho pobytu v Čechách. Roku 1957 byl v zámku zřízen Komenského památník. Majitelem Horní Branné býval mimo jiné rod Valdštejnů a později Harrachů. Ti si zde nechali v roce 1870 vystavět majestátní rodovou hrobku. Naproti ní stojí harrachovský špitál.

Horní Maršov

Horské rekreační středisko v údolí Úpy. První písemný záznam o obci je datován rokem 1466. V 16. století byl postaven dřevěný protestantský kostel, na jehož místě vznikl roku 1608 kostel kamenný, který po bitvě na Bílé hoře připadl katolíkům. Dominantou Horního Mašova je novogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, vystavěný v letech 1895 - 1899. V roce 1792 zde byl vystavěn barokní zámek, později renesančně upravený.

Hostinné

Město na soutoku Labe a potoka Čistá bylo založeno v časech panování Přemysla Otakara II., roku 1270 je poprvé zmiňováno v písemných záznamech. Roku 1610 téměř celé město zničil velký požár. Nejvýznamnější stavební památkou je chrám Nejsvětější Trojice, založený již v době vzniku města a přestavěný pozdně goticky v roce 1539. Dominantou čtvercového náměstí je budova renesanční radnice. V nárožích její věže stojí postavy dvou obrů v římské zbroji. Cennou stavební památkou je také bývalý klášter františkánů s barokním kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie. Klášter je nově opravený a dnes v něm najdeme galerii a městské muzeum. Hostinné je proslulé svou dlouholetou tradicí výroby papíru – první papírna zde fungovala již od roku 1835.

Jablonec nad Jizerou

Farní ves Jablonec je poprvé písemně uváděna roku 1492, roku 1896 byla povýšena na městys, roku 1971 na město. Mezi stavební památky náleží kostel sv. Prokopa z roku 1777.

Janské Lázně

Leží na úpatí Černé hory v nadm. výšce 519 m. Léčí se zde choroby pohybového ústrojí. Dnes jsou Janské Lázně především moderním sportovně- rekreačním centrem a výchozím místem turistických tras a výletů.

Léčivé účinky zdejších termálních, minerálních i radioaktivních pramenů, kterých tu vyvěrá okolo třiceti, byly známy podle pověsti již od počátku 11. století. Roku 1677 zde nechal Jan Adolf Schwarzenberg vystavět lázeňské budovy. V centru města stojí novorenesanční lázeňská kolonáda obohacená o prvky secese, vystavěná roku 1893. Janské Lázně spojuje kabinová lanovka s vrcholem Černé hory.

Jilemnice

Výchozí místo pro poznávání západních Krkonoš, v zimě vyhlášené lyžařské centrum. Vznik města je datován začátkem 14. století, kdy byla Jilemnice významným hospodářským centrem. Roku 1701 se stala majetkem rodu Harrachů, od té doby se zde začíná silně rozvíjet plátenictví. Koncem 19. století sem hrabě Harrach dovezl první lyže – nejprve pouze pro lesnický personál, ale lyžování se záhy začalo těšit čím dál větší oblibě. Proto je Jilemnice právem nazývána kolébkou českého lyžování. Nejcennější stavební památkou je renesanční zámek z 16. století. V Jilemnici najdeme výjimečně dochovaný soubor původní lidové architektury z konce 18. století. Barokní kostel sv. Vavřince byl vybudován v letech 1729 až 1736. Pro svou výhodnou polohu je město ideálním východiskem pro túry a výlety směrem do hor i do podhůří Krkonoš.

Lánov

Obec, poprvé zmiňovaná v polovině 14. století, se skládá z Horního, Prostředního a Dolního Lánova. V 17. století se v obci začala rozvíjet textilní výroba, později zde byl otevřen vápencový lom. Nedaleko Lánova se nachází sportovní letiště aeroklubu Vrchlabí.

Malá Úpa

Menší vysokohorské sportovně - turistické středisko východních Krkonoš. Obec byla založena jako dřevařská osada v 16. století. V letech 1788 až 1789 byl vystavěn kostel sv. Petra a Pavla, jenž je jedním z nejvýše položených kostelů v Čechách. Obec si díky mnoha horským boudám a chalupám ve stylu lidové architektury dodnes uchovala typický horský ráz. Zdejší skiareál nabízí nejvýše položenou sjezdovku v ČR.

Mladé Buky

Osada v údolí Úpy byla dle pověsti založena již na samém počátku 11. století. Z 16. století pochází kostel sv. Kateřiny. Zdejší skiareál nabízí celkem 7 lyžařských vleků a je zároveň nástupním místem do upravovaných běžeckých stop. Milovníci golfu najdou v Mladých Bukách 18jamkové hřiště s krásnými výhledy na panorama Sněžky, Černé hory a dalších vrcholů.

Paseky nad Jizerou

Typická horská obec při západním okraji Krkonoš. Byla založena pravděpodobně již v 16. století, písemně je poprvé uváděna roku 1654. V budově Krkonošského muzea v obci najdou návštěvníci Památník zapadlých vlastenců. Nejstarší stavební památkou je barokní kostel sv. Václava z roku 1789 se vzácnými rokokovými oltáři. Atmosféru obce dotváří množství původní lidové architektury, především roubených přízemních chalup. Zdejší skiareál disponuje celkem pěti lyžařskými vleky.

Pec pod Sněžkou

Nejvýznamnější centrum turistiky a zimních i letních sportů ve východní části Krkonoš. Leží v údolí řeky Úpy, téměř kolem dokola obklopena horami, z nichž nejvyšší jsou Sněžka (1 602 m n. m.) a Studniční hora (1 554 m n. m.). Vrchol Sněžky je s městečkem spojen sedačkovou lanovkou s mezistanicí na Růžové hoře (1 300 m n. m.).
V září roku 2012 lanovka ukončila provoz v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí. Ta bude dokončena v březnu 2014.

Z roku 1511 pochází první zmínka o těžbě rud v hornické osadě Obří důl, jež byla zřejmě první osídlenou částí městečka. Samotná Pec pod Sněžkou vznikla koncem 16. století, písemně je poprvé uváděna roku 1790.

Poniklá

Jedna z nejstarších obcí západních Krkonoš je poprvé písemně uváděna roku 1354. K tradičním způsobům obživy místních obyvatel náležela výroba plátna, dodnes se zde vyrábějí foukané skleněné ozdoby. Nejvýznamnější stavební památkou v Poniklé je barokní kostel sv. Jakuba Většího, vysvěcený roku 1682. Na koloritu obce se podílí typická lidová architektura – rázovité horské chalupy. V Poniklé najdete soukromé Muzeum krkonošských řemesel. Obec je oblíbeným výchozím místem pro horskou turistiku. Poniklá získala jméno podle potoka, který protéká obcí, přičemž se na některých místech ztrácí pod zemí („poniká“) a posléze se objevuje na jiném místě. Tento jev je způsoben krasovými útvary pod povrchem. Tyto jeskyně však nejsou přístupné. Očím turistů tak zůstává skryto i podzemní jezírko.

Rokytnice nad Jizerou

Významné letní i zimní letovisko západních Krkonoš leží v údolí Huťského potoka, levostranného přítoku řeky Jizery. Založeno bylo pravděpodobně roku 1574 jako osada sklářů. Probíhala zde poměrně úspěšně těžba mědi, stříbra a olova, která ale od 17. století postupně upadala. V 18. století dochází k zakládání prvních textilních podniků.

Rudník

Obec ležící na trase Vrchlabí – Trutnov vznikla pravděpodobně ve 13. století díky českým i německým přistěhovalcům, kteří se živili dolováním rud. Do roku 1922 existovaly v obci vyhledávané lázně Fořt. Od roku 1921 zde fungoval první český závod na výrobu umělého hedvábí. Ze 14. století pochází kostel sv. Václava, jenž byl renesančně přestavěn v letech 1598 až 1602. Nově zrekonstruovaný pseudogotický zámek slouží v současnosti jako hotel.

Špindlerův Mlýn

Obec na soutoku Labe a Dolského potoka se původně nazývala Svatý Petr a je poprvé zmiňována v 16. století, kdy se zde začalo dolovat stříbro. V letech 1802 až 1807 byl vystavěn kostel sv. Petra a Pavla.

Celoročně vyhledávané sportovně-rekreační středisko. V létě je výchozím bodem pro horskou turistiku a cykloturistiku. V zimě se díky ideálním klimatickým podmínkám a konfiguraci terénu proměňuje v nejvýznamnější středisko zimních sportů v České republice. Zdejší skiareál nabízí celkem 25 km sjezdovek, 4 lanové dráhy a 11 vleků.

Svoboda nad Úpou

Významné středisko zimních sportů s několika skiareály. První záznam o existenci města pochází z roku 1546, kdy obdrželo horní výsady. A právě svoboda dolování se zasloužila o pojmenování města. Jeho velký rozkvět nastal v polovině 19. století, kdy zde byly založeny papírenské závody. Jejich nejžádanějším vývozním artiklem byl cigaretový papír, jenž továrnu proslavil po celé Evropě.

Vítkovice v Krkonoších

První písemný záznam o obci pochází z roku 1606. K pamětihodnostem náleží barokní kostel sv. Petra a Pavla z roku 1690, za povšimnutí stojí i barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1741. Vzhledem ke své poloze jsou Vítkovice ideálním výchozím místem pro pěší i cykloturistiku, v jejich blízkosti se nachází několik lyžařských areálů.

Vrchlabí

Horské město v údolí Labe, považované za vstupní bránu do Krkonoš. Zároveň bylo městem s textilní, hornickou a hutnickou tradicí. Rok založení Vrchlabí není znám, první písemná zmínka je z roku 1359. Nejvýznamnější památkou města je renesanční zámek z poloviny 16. století (dnes v něm sídlí městský úřad). Je obklopen zámeckým parkem anglického typu. Ke stavebním památkám náleží také bývalý augustiniánský klášter, v němž jsou dnes umístěny expozice Krkonošského muzea. Součástí kláštera je kostel sv. Augustina. Kamenný most přes Labe pochází z roku 1700. Vrchlabí je ideálním výchozím místem pro poznávání Krkonoš, ať už formou pěších túr nebo cykloturistiky. Malý kousek od centra města se nachází skiareál Kněžický vrch, pouhých 15 km je vzdálené významné lyžařské centrum Špindlerův Mlýn.

Vysoké nad Jizerou

Název pochází od nadmořské výšky města (692 m n. m.), přičemž podnebí zde má výrazně horský ráz. Poprvé je město zmiňováno roku 1352, první osídlení souvisí s těžbou rud, zlata a dřeva a také se sklářstvím. K pamětihodnostem patří barokní kostel sv. Kateřiny z let 1725 až 1743. Cenný je soubor lidové podkrkonošské architektury. Ve zdejším vlastivědném muzeu najdou návštěvníci unikátní pohyblivý betlém řezbáře J. Metelky, je zde také expozice věnovaná historii lyžování.

Žacléř

Město je poprvé uváděno v roce 1334, od roku 2003 je jeho centrum městskou památkovou zónou. Na kopci nad Žacléřem stojí renesanční zámek, původně gotický hrad. Veřejnosti však není přístupný.