Na stránkách Visit Krkonoše naleznete památky a pamětihodnosti, kulturní akce a tipy na výlet, nebo možnosti ubytování v Krkonoších., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Krkonoše  jsou nejvyšší i nejnavštěvovanější pohoří České republiky., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Krkonoše byly v roce 1963 vyhlášeny národním parkem a od roku 1992 jsou chráněny jako biosférická rezervace UNESCO., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Turistický informační portál Visit Krkonoše Vám příjemnou a jednoduchou formou nabízí široké možnosti ubytování v Krkonoších., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.V nabídce Krkonoše ubytování naleznete hotely v Krkonoších a komfortně vybavené útulné penziony ve všech střediscích Krkonoš., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Rubrika Kalendář akcí Krkonoše  Vám nabízí nejen kulturní akce v Krkonoších., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Akce v Krkonoších jsou přehledně zobrazovány podle typu či data akce., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.
zataženo
PÁ 18.12.
2/3°
zataženo
SO 19.12.
2/3°
oblačno
NE 20.12.
1/3°

Významné osobnosti Krkonoš

Nejznámějším obyvatelem Krkonoš a zároveň jejich neodmyslitelným symbolem je Krakonoš. Je možné, že si jej vymysleli první hledači rud a drahých kamenů, aby pověstí o zlém vládci hor strašili případné další konkurenty. Poprvé se pověsti o něm objevují v lidovém vyprávění někdy v 15. či 16. století. Tehdy se ovšem tato bájná postava nazývala ještě Rýbrcoul. Jméno Krakonoš použil poprvé až dramatik V. K. Klicpera v jedné své baladě v roce 1824. Dnes je Krakonoš považován za všemocného a spravedlivého strážce hor.

František Pošepný
(1836 - 1895, nar. v Jilemnici) – významný český mineralog a geolog.

František Kaván
(1866 - 1941, nar. ve Víchovské Lhotě u Jilemnice) – malíř- krajinář, žák Julia Mařáka.

Jan Buchar
(1859 - 1932) – učitel, průkopník lyžování a propagátor turistiky.

Marie Kubátová
(nar. 1922) – spisovatelka, dramatička a autorka mnoha knih pro děti i dospělé. Žije ve Vrchlabí.

Jiří Šlitr
(1924 - 1969, nar. v Zálesní Lhotě u Jilemnice) – hudební skladatel, pianista, spolu s Jiřím Suchým založil divadlo Semafor a vytvořil legendární dvojici S+Š.

Zdeněk Remsa
(nar. 1928 v Horní Branné) – skokan na lyžích, v 60. a 70. letech 20. století úspěšný trenér čs. skokanské reprezentace, Jiřího Rašku dovedl ke zlaté olympijské medaili.

Zdenko Feyfar
(1913 - 2001 ) významný fotograf, narozen v Jilemnici.