Na stránkách Visit Krkonoše naleznete památky a pamětihodnosti, kulturní akce a tipy na výlet, nebo možnosti ubytování v Krkonoších., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Krkonoše  jsou nejvyšší i nejnavštěvovanější pohoří České republiky., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Krkonoše byly v roce 1963 vyhlášeny národním parkem a od roku 1992 jsou chráněny jako biosférická rezervace UNESCO., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Turistický informační portál Visit Krkonoše Vám příjemnou a jednoduchou formou nabízí široké možnosti ubytování v Krkonoších., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.V nabídce Krkonoše ubytování naleznete hotely v Krkonoších a komfortně vybavené útulné penziony ve všech střediscích Krkonoš., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Rubrika Kalendář akcí Krkonoše  Vám nabízí nejen kulturní akce v Krkonoších., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Akce v Krkonoších jsou přehledně zobrazovány podle typu či data akce., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.
zataženo
PÁ 18.12.
2/3°
zataženo
SO 19.12.
2/3°
oblačno
NE 20.12.
1/3°

Krkonoše

Krkonoše jsou nejvyšším i nejnavštěvovanějším pohořím České republiky. Krkonoše se vyznačují se mimořádně atraktivní a pestrou přírodou. Nechybí zde skalnaté hřebeny a strmé srázy, horské louky i stinná hluboká údolí. Úchvatné jsou divoké horské bystřiny s vodopády, rašeliniště a ledovcová jezera. Pro toto své jedinečné přírodní bohatství byly Krkonoše v roce 1963 vyhlášeny národním parkem, od roku 1992 jsou chráněny jako biosférická rezervace UNESCO.

Dnešní název Krkonoše je poprvé písemně doložen v roce 1601. Jedna z mnoha teorií o jeho původu říká, že vznikl na základě slovanského slova krk či krak, jež označovalo pro pohoří typickou nízkou dřevinu - kleč, zvanou též kosodřevina.

Fenoménem i symbolem pohoří Krkonoše je nejvyšší česká hora Sněžka (1 602 m n. m.). Přírodní krásy Krkonoš doplňuje rázovitá lidová architektura a horské boudy na hřebenech. Svým návštěvníkům mají Krkonoše co nabídnout po celý rok – v létě se těší přízni pěších turistů a milovníků přírodních krás, v zimě se díky výborným sněhovým podmínkám proměňují v naši největší a nejvyhledávanější oblast pro sjezdové lyžování a lyžařskou turistiku.

Krkonoše - místopis a horopis

Krkonoše leží v severovýchodních Čechách na území Libereckého a Královéhradeckého kraje, severní svahy spadají do jižní části polského Dolního Slezska. Rozkládají se na ploše 631 km2, z nichž 454 km2 připadá na české území. Pohoří je dlouhé přibližně 40 km, široké 20 km.

Horopisně se dělí na tři hlavní části: Krkonošské hřbety, Krkonošské rozsochy a Vrchlabskou vrchovinu. Na severozápadě sousedí s Jizerskými horami. Nejvyšším vrcholem Krkonoš je Sněžka, s 1 602 m n. m. nejvyšší hora České republiky. O výšce pohoří svědčí fakt, že z dvaceti nejvyšších českých vrcholů jich 15 najdeme právě v Krkonoších.