Na stránkách Visit Krkonoše naleznete památky a pamětihodnosti, kulturní akce a tipy na výlet, nebo možnosti ubytování v Krkonoších., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Krkonoše  jsou nejvyšší i nejnavštěvovanější pohoří České republiky., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Krkonoše byly v roce 1963 vyhlášeny národním parkem a od roku 1992 jsou chráněny jako biosférická rezervace UNESCO., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Turistický informační portál Visit Krkonoše Vám příjemnou a jednoduchou formou nabízí široké možnosti ubytování v Krkonoších., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.V nabídce Krkonoše ubytování naleznete hotely v Krkonoších a komfortně vybavené útulné penziony ve všech střediscích Krkonoš., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Rubrika Kalendář akcí Krkonoše  Vám nabízí nejen kulturní akce v Krkonoších., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Akce v Krkonoších jsou přehledně zobrazovány podle typu či data akce., foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.
zataženo
PÁ 18.12.
2/3°
zataženo
SO 19.12.
2/3°
oblačno
NE 20.12.
1/3°

Hory a vrcholy Krkonoš

Krkonoše jsou nejvyšší i nejnavštěvovanější pohoří České republiky. Zde naleznete přehled a charakteristiku nejvýznamnějších hor a vrcholů Krkonoš.


Sněžka

(1 602 m n. m.)
Sněžka je nejvyšší vrchol pohoří i celé České republiky. Leží na hřebenu tvořícím česko-polskou hranici. Severní svahy Sněžky spadají na polském území do údolí řeky Lomničky, jihozápadní svahy do Obřího dolu, jihovýchodní do Jeleního (Lvího) dolu.

Na vrcholu Sněžky stojí několik staveb, přičemž nejstarší z nich je kaple sv. Vavřince, dobudovaná roku 1681. V roce 1850 byla postavena Slezská bouda, jež byla roku 1976 nahrazena moderním objektem restaurace. Jeho součástí je i meteorologická stanice. Od roku 1868 mohli turisté využívat Českou boudu, ta však byla v roce 1992 uzavřena, chátrala, a roku 2004 byla stržena.

V nadmořské výšce 1 590 m stojí horní stanice lanovky z Pece pod Sněžkou, složené ze dvou úseků (mezistanice je na Růžové hoře) a vybudované v letech 1946 až 1949.

V roce 2012 lanovka ukončila provoz v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí. Ta bude dokončena v roce 2014.

Česká Poštovna Sněžka

Nejnovější stavbou na Sněžce je celodřevěná nová poštovna, zprovozněná roku 2007. Regulérní poštovní úřad s vlastním PSČ (542 91). Můžete zde koupit pohlednice, podat listovní zásilku nebo obdržet kulaté razítko. Zároveň je nejvýše položenou poštou u nás (1 602 m n. m.) Moderní a ekologická stavba vznikla jako skládačka z 20 000 dřevěných dílů. Má tvar kvádru se základnou o půdorysu 3,6 × 17 m a s 346 m3 obestavěného prostoru. Stojí na 12 ocelových patkách na kamenných základech původní České boudy. Budova slouží nejen jako poštovní úřad, ale nabízí i jednoduché občerstvení, úkryt před nepřízní počasí a vyhlídkovou terasu přístupnou po vnějším točitém schodišti.


Luční hora

(1 555 m n. m.)
Plochý a rozložitý vrchol leží cca 5,5 km SZ od Pece pod Sněžkou a není přístupný (nachází se v I. zóně KRNAP). Na svazích Luční hory stojí několik bunkrů – pozůstatků čs. předválečného opevnění. Jeden z nich je i nejvýše položeným objektem tohoto typu u nás. Na severním úpatí hory se nacházejí základy Rennerovy boudy z konce 18. století. Ta byla v roce 1938 vypálena během konfliktu československých vojáků s henleinovci. Na Bílé louce, ve výšce 1 410 m n. m., stojí Luční bouda, největší a nejstarší bouda v Krkonoších.


Studniční hora

(1 554 m n. m.)
Třetí nejvyšší hora Krkonoš a zároveň i České republiky. Její východní svahy spadají strmě do Obřího dolu. Vrchol v I. zóně NP není přístupný. Z geologického a botanického hlediska je hora významná svými ledovcovými kary a místy výskytu vzácné flóry (Velká a Malá Studniční jáma, Čertova rokle, Čertova zahrádka).


Kotel

(1 435 m n. m.)
Pohledová dominanta západních Krkonoš. Na svazích hory se nachází řada prvorepublikových bunkrů („řopíků“), na jížním úbočí najdeme botanicky cenné Kotelní jámy.

Přístup: Vrchol není přístupný, nachází se v I. zóně NP.


Vysoké Kolo

(1 509 m n. m.), polsky Wielki Szyszak
Hora na česko-polské hranici, nejvyšší hora západních Krkonoš a čtvrtá nejvyšší hora České republiky. Vrchol je holý a skalnatý.

Přístup: Vrchol leží v I. zóně NP a výstup na něj není povolen.


Zlaté návrší

(1 410 m n. m.)
Vrchol cca 5 km SZ od Špindlerova Mlýna. Asi 350 m pod vrcholem stojí Vrbatova bouda. Je zde také sezonní informační středisko KRNAP. Informační středisko je přístupné pěšky nebo na horském kole.

Přístup: vrchol se nachází mimo značené cesty a není přístupný (I. zóna KRNAP). Vrbatova bouda je přístupná po červené značce ze Špindlerova Mlýna nebo od Labské boudy (také po červené), v létě také autobusem, nebo na kole po silnici z Horních Míseček.


Liščí hora

(1 363 m n. m.)
Vrchol nedaleko Pece pod Sněžkou.

Přístup: samotný vrchol Liščí hory není přístupný (I. zóna KRNAP), ale v jeho blízkosti prochází značená turistická hřebenová trasa od bufetu Na Rozcestí k Hrnčířským boudám.


Lysá hora

(1 344 m n. m.)
Hora cca 4 km SV od Rokytnice nad Jizerou.

Přístup: vrchol se nachází v I. zóně KRNAP a není přístupný. V zimě se lze dostat do jeho blízkosti sedačkovou lanovkou z Rokytnice nad Jizerou.


Černá hora

(1 299 m n. m.)
Výrazná, zalesněná hora, jejíž vrchol se nachází 5 km J směrem od Pece pod Sněžkou. Na jejím plochém a rozlehlém vrcholu vzniklo v průběhu let mnoho různých staveb, mj. Horský hotel Černá bouda. Od roku 1977 dotváří siluetu hřebene 78 m vysoký z daleka viditelný televizní vysílač. Krásné výhledy nabízí turistům 24metrová rozhledna Panorama, která vznikla v roce 1998 přestavbou předposledního sloupu lanovky z roku 1928. Současná lanovka, uvedená do provozu v roce 2006, vede z Janských Lázní, měří 2 304 m a je vybavena moderními kabinkami pro 8 osob. Lyžařský areál na Černé hoře se 14 sjezdovkami disponuje ještě další sedačkovou lanovkou a několika vleky. Cennou botanickou lokalitou je Černohorské rašeliniště nedaleko vrcholu.

Přístup: kabinkovou lanovkou z Janských Lázní.


Medvědín

(1 235 m n. m.)
Zalesněný vrch nad soutokem Labe s Bílým Labem. Nachází se zde sjezdařský areál.

Přístup: pěšky nebo na horském kole odbočkou z Masarykovy silnice z Horních Míseček, na vrchol vede moderní 4sedačková lanovka dlouhá 1910 m ze Špindlerova Mlýna.


Vrcholy na polském území:

Śmielec

(1 424 m n. m.)
Česky Smělec nebo také Velký Šišák.


Kopa

(1 377 m n. m.)
(vedlejší vrchol Sněžky)